اطلاعیه مهم: آشنایی با ویروس کرونا و روش های کنترل آن در مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستانی توسط تجهیزات تهویه مطبوع


نسل تازه‌ای از ویروس کرونا یا COVID-19 در جهان شیوع پیدا کرده که تا کنون جان بسیاری را گرفته است. پژوهشی که در چین درباره این بیماری انجام شده و طی آن پرونده ۴۴ هزار بیمار بررسی شده، نشان می دهد که بیش از ۸۰ درصد بیماران نشانه های خفیفی از بیماری داشتند، در حالی که سالمندان، مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای و کادر پزشکی بیشتر در معرض خطر بوده‌اند.

علائم ویروس جدید چیست؟

این ویروس باعث سرماخوردگی می‌شود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان "سارس" می‌شود. نشانه‌های ابتلا به این ویروس در انسان تب، سرفه، نفس نفس زدن و تنگی نفس است


راه‌های پیشگیری از ابتلا به بیماری

با این کارها احتمال ابتلا به ویروس کرونا را کاهش دهید


نحوه انتقال بیماری کرونا

بسته به نوع کروناویروس، روش‌های انتقال آن متفاوت است. در برخی از موارد روش‌های انتقال بیماری از انسان به انسان شبیه بیماری آنفولانزا و از طریق سرفه و عطسه است. با این حال احتمال انتقال بیماری در فضای باز بسیار محدود بوده و موارد انتقال انسان به انسان در مواردی رخ داده‌است که افراد به مدت طولانی در فضای بسته در کنار فرد بیمار بوده‌اند مانند افرادی که در بیمارستان‌ها با بیماران در ارتباط هستند. همانطور که گفته شد مراکز زیادی هستند که در معترض این ویروس قرار دارند و در نتیجه توجه به کنترل و پاکسازی این ویروس در این مراکز اهمیت دوچندانی پیدا میکند. تمامی مراکز درمانی،مطب های پزشکی،کلینیک ها و بیمارستان ها،محل هایی هستند که به شدت در معرض این نوع ویروس قرار دارند و در نتیجه پاکیزه نگه داشتن سطوح و استریلیزه کردن مرتب آنها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار میباشد.

یکی دیگر از مواردی که اهمیت زیادی دارد کنترل کیفیت هوا و توجه به تهویه هوای محیط میباشد،زیرا همان طور که گفته شد یکی از روش های انتقال این بیماری،انتقال از طریق عسطه و سرفه و در نتیجه انتقال از طریق هوا میباشد.هرچند عمر این نوع ویروس ها در هوای ازاد کم است،اما به دلیل وجود شلوغی این مراکز و بسته بودن فضا توجه به این موضوع امری ضروری میباشد.از این رو روش های کنترل کیفیت هوا باید در نظر گرفته شود.شرکت جهان تهویه اعتماد در این راستا به بررسی بخشی از تجهیزات کنترل الودگی و حفظ کیفیت هوا می پردازد.
۱. هواساز هایژنیک:

هواساز هایژنیک همانند هواساز صنعتی میباشد،با این تفاوت که به منظور پاکسازی هوا تا خلوص 99.99 درصد بکار میرود.از این هواساز ها در فضاهایی که نیاز به ایجاد فشار مثبت دارند استفاده میشود .از این هواساز ها در مناطقی مانند بیمارستان ها ، اتاق های عمل، سالن های تولید دارو و clean room و... استفاده میشود. ذرات موجود در جریان هوا دارای ابعاد و سایزهای متفاوتی می باشند. این ذرات می توانند از ذرات گرد و غباری که در نور خورشید دیده می شوند تا ذرات بسیار ریزتر باشند. از همین رو در طراحی و اجرای سیستم های هواساز از چندین لایه فیلتراسیون با انواع فیلترهای هواساز استفاده می شود.

1.1. انواع فیلتر

فیلتر الومینیومی: این فیلترها جزو فیلترهای با بازدهی پایین محسوب می شوند و قادرند گرد و غبار و ذرات درشت موجود در جریان هوا را جذب نمایند. اندازه ذرات جذبی توسط چنین فیلترهایی به صورت تقریبی 5 الی 10 میکرون میباشد. فیلتر آلومینیومی به شکل های مختلف به ضخامت 5 یا 7 سانتی‌متر و 5 یا 7 لایه توری آلومینیومی میباشد که قابلیت شستشو داشته و با راندمان غبارزدایی 65% تولید میشوند.


فیلتر کیسه ای: فیلترهای کیسه ای (بگ فیلتر) نوعی از سیستم‌های غبار زدایی دارای راندمان بالا می‌باشند. به طور معمول تعدادی از کیسه‌ها را در یک محفظه فلزی به طور موازی در کنار هم قرار می‌دهند و جریان غبار از درون آن عبور می‌کند.این نوع فیلترها برای ذراتی با قطر حدود یک میکرون به کار می‌روند و اگر به طور مناسب طراحی شوند دارای راندمان پالایش نسبتا بالا خواهند بود. فیلتر کیسه ای با راندمان 55% ،65%،85% و 95% و در عمق های متفاوت از جنس پلی استر ساخته میشود.


فیلتر هپا و الپا: این نوع از فیلترها قادرند ذرات بسیار ریز تری از آلودگی در حد میکرون را نیز جذب نمایند. برای مثال، فیلترهای هپا قادرند ذرات تا 0.3 میکرون را با بازدهی جذب 99.97 درصد نیز جذب نمایند. فیلترهای اولپا نیز این قابلیت را دارند که با ارائه بازدهی 99.9999 درصد ذرات ریز تا 0.12 میکرون را نیز جذب و فیلتراسیون کنند.
این نوع فیلتر ها اهمیت بسیار زیادی جهت جلوگیری از انتشار ذرات بسیار ریز مانند باکتری ها تا محدوده 120 نانومتر را دارا هستند.


توجه به عمر این فیلتر ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است . در صورتی که به موقع اقدام به تعویض این فیلتر ها نشود علاوه بر عدم جلوگیری از عبور الودگی،عامل ایجاد فضای رشد جهت باکتری و سایر عوامل بیماری زا نیز میباشند.

از موارد مهمی که حتما باید در مراکز درمانی و بیمارستانی در نظر داشت بحث تعویض هوا میباشد.زیرا در هرلحظه صحبت کردن,در هر مرتبه عطسه و یا سرفه کردن ذرات معلق بسیار زیادی در هوا پخش میشود که بهترین و موثرترین راه جلوگیری از پخش شدن آن توجه به تعویض هوا میباشد.از این رو با استفاده از هواسازهایزنیک و اگزاست فن به همراه فیلتر و نرخ مناسبی از تعویض هوا میتوان به میزان قابل توجهی از از شیوع این ویروس و سایر عوامل میکروبی جلوگیری نمود.

از این رو اهمیت نگهداری دستگاه ها و تعویض به موقع فیلترها در این برهه زمانی نیز چندین برابر بیشتر از قبل احساس میشود و یکی از روش های موثر جهت جلوگیری از انتشار ویروس در محیط های درمانی و بیمارستانی است.لذا شرکت جهان تهویه اعتماد جهت رفاه حال هموطنان خود با مشاوره رایگان اماده ارائه خدمات در این زمینه می باشد.
یکی دیگر از تجهیزاتی که به منظور از بین بردن کامل آلودگی های موجود در هوا میباشد استفاده از لامپ های UVC است.
لامپ های UVC با استفاده از اشعه فرابنفش اقدام به از بین بردن تمامی میکرو ارگانیسم های موجود در هوا کرده و موجب میشود هوا پس از انکه در معرض این اشعه قرار گرفت از هر نوع باکتری و آلودگی پاک شود. همچنین لامپ های UVC کمک میکنند که عمر فیلتر های هپا و الپا تا 4 برابر بیشتر بشود.
لامپ های UVC هوای عبوری را به میزان 99.9997 درصد با یکبار عبور استریل میکنند.


به کار بردن لامپ های یو-وی از دیگر روش هایی است که به کمک ان میتوان میزان باکتری ها و ویروس ها را به شکل چشم گیری کاهش داد. از این رو شرکت جهان تهویه اعتماد به تمامی مراکز درمانی توصیه میکند علاوه بر تعویض به موقع فیلترها اقدام به تجهیز سیستم های هواساز به انواع لامپ های یو-وی کنند.

1. اگزاست فن ها:

اگزاست فن ها از تجهیزاتی هستند که به منظور بالانس فشار هوای محیط و همچنین خروج هوای کهنه از محیط بکار میروند. این فن ها در مکان های مختلفی از ساختمان بیمارستان بکار برده میشود تا جریان هوایی کهنه را از فضاها جمع اوری کرده و آن را خارج کند. نکته مهمی که باید به آن توجه کرد امکان الوده بودن این هوا میباشد.درنتیجه اگزاست کردن این هوا نیز دارای استاندارد های جهانی میباشد که به منظور جلوگیری از انتشار آلودگی از یک فضا به فضاهای دیگر است. در واقع همان میزان که تصفیه و فیلتراسیون هوای ورودی به فضاها اهمیت دارد،فیلتراسیون هوای خروجی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. در شرایط کنونی نیز کنترل دقیق تر این موضوع بسیار حائز اهمیت است.


از ویژگی های این نوع اگزاست فن ها میتوان به استریل هوای عبوری به میزان 99.98 درصد از کلیه عوامل بیولوژیک (ویروس- باکتری) نام برد.
شرکت جهان تهویه اعتماد با ارائه اگزاست فن ها با فیلترباکس و استفاده از لایه های مختلف فیلتر جهت پاکسازی هوای خروجی به محیط اطراف، اماده خدمت رسانی به مراکز بهداشتی،درمانی و بیمارستان ها میباشد.
در انتها لازم است با توجه به خطراتی که ویروس کرونا در این روزها برای تمامی مناطق کشور ایجاد کرده است، توجه بیشتری به بهداشت فردی و همچنین بهداشت محیطی از جمله پاک کردن مداوم سطوح به کمک مواد ضدعفونی کننده و همچنین توجه به پاکیزه نگه داشتن هوای محیط مراکز بیمارستانی و بهداشتی داشت تا از شیوع بیشتر این ویروس جلوگیری کرد و سلامت را هرچه سریعتر به جامعه برگرداند.


Pdf دانلود فایل